Warto wspomnieć, że podobne zasady mają obowiązywać także w serwisie Biedronka Home. Obecnie jednak e-sklep sieci wydaje się nie stosować typowych obniżek w swojej noworocznej wyprzedaży. Zamiast tego klienci mogą liczyć na liczne oferty pakietowe.
Nowy gang od Biedronki. Sprawdź, jakie maskotki są dostępne
Ostatecznie urzędnicy zaprezentowali konkretne wytyczne, jak mają być prezentowane ceny na 30 dni przed promocją. Początkowo sklep informował, czym jest cena referencyjna, a ostatecznie z tego nazewnictwa kompletnie zrezygnował. Aktualnie w gazetkach i sklepach znajduje się informacja o najniższej cenie z 30 dni przed obniżką. Dyrektywa Omnibus ma na celu zwiększenie transparentności i ochrony konsumentów na rynku detalicznym, umożliwiając im lepsze zrozumienie cen i promocji. Jednym z kluczowych elementów tej dyrektywy jest wymóg informowania klientów o najniższej cenie danego produktu co najmniej 30 dni Ponad 60% inwestorów o stałym dochodzie nie korzysta z EMS Survey Dewnik przed rozpoczęciem promocji.
Mogłoby ceteris paribus (przy niezmienionych innych czynnikach — red.) podwyższyć inflację w kwietniu o ok. 1 pkt proc. Wydaje się jednak, że ostateczny wpływ tej zmiany na dynamikę cen będzie mniejszy — mówił w komentarzu dla Business Insidera Marcin Kujawski, ekonomista BNP Paribas Banku Polska. Wcześniej Lidl, wicelider polskiego rynku, zadeklarował utrzymanie ceny ok. 1600 produktów.
Nie można dać dziecku mandatu za to, że zjadło cukierka w Biedronce. Jego rodzicom też nie
Od 2023 roku prowadzący sklepy są zobligowani do informowania klientów o najniższej cenie z okresu 30 dni przed obniżką. Okazało się, że sposób, w jaki robiła to sieć sklepów Biedronka, nie był zgodny z wytycznymi UOKiK-u. W związku z tym w dyskontach pojawiły się więc nowe oznaczenia. O sprawie jako pierwszy poinformował portal wiadomoscihandlowe.pl.
Biedronka zmienia oznaczenia promocji
Reklamy, w których Biedronka zestawia swój paragon z paragonami z trzech innych sieci handlowych, są przedmiotem analizy Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów – ustalił serwis Wirtualnemedia. Researcher OSINT z doświadczeniem w międzynarodowych projektach dziennikarskich. Publikuje materiały od ponad 20 lat dla największych wydawnictw. Prawnik Biedronki przyznał, że wprowadzona zmiana spowodowana jest właśnie wytycznymi UOKiK-u.
Wśród nich była Biedronka, która stosowała własne oznaczenie, ale z tym już koniec — informuje serwis wiadomoscihandlowe.pl. Dyrektywę Omnibus weszła w życie w dniu 1 stycznia 2023 roku i przewiduje wprowadzenie licznych zmian w prawie ochrony konsumentów. Przepisy dyrektywy, a w ślad za nimi przepisy implementującej dyrektywę ustawy będą miały znaczący wpływ na działalność wielu przedsiębiorców. Odnosi się to między innymi do obowiązków przedsiębiorców w zakresie informowania o stosowanych przez nich cenach, w tym obniżkach i zasadach organizowanych przez nich promocji cenowych. Sklepy muszą informować o najniższej cenie danego artykułu z 30 dni poprzedzających konkretną promocję. Biedronka starała się jak najbardziej skrócić przekaz kierowany do konsumentów.
- Wśród nich znalazły się „cena referencyjna” czy „najniższa cena z ostatnich 30 dni” bez informacji o tym, że chodzi o 30 dni poprzedzających promocję.
- Zdaniem urzędników określenie «cena referencyjna», którego używa Biedronka w swoich etykietach, jest «nieprecyzyjne i niewystarczające».
- Publikuje materiały od ponad 20 lat dla największych wydawnictw.
W efekcie za miesiąc załoga będzie liczyć 10,05–10,15 tys. Przewoźnik tnie też inne koszty i szuka możliwości uzyskania nowych wpływów. – Wprowadzona zmiana stanowi realizację wytycznych UOKiK. Urząd w wytycznych wskazał podmiotom działającym na rynku, jakie wersje nazewnictwa powinny być stosowane – powiedział „Rzeczpospolitej” Adam Słomkowski, starszy prawnik w sieci Biedronka.
Jak tłumaczy, zasady dyrektywy Omnibus wskazują, że dotyczy to produktów, których termin przydatności do spożycia przekracza 30 dni. Sieć Biedronka od 1 stycznia 2023 roku wprowadziła do swoich sklepów rozwiązania realizujące zapisy unijnej dyrektywy Omnibus, której celem jest dostarczenie klientom precyzyjnej informacji na temat cen produktów objętych promocjami. Początkowo Biedronka upierała się przy „cenie referencyjnej”, dodając do niej co najwyżej objaśnienia.
Przy promocyjnej cenie widniała informacja o cenie referencyjnej. Rzecz w tym, że sklep w żaden sposób nie tłumaczył, co ona oznacza. Tymczasem cena referencyjna to była właśnie najniższa cena z 30 dni przed promocją.
Sprawdzaliśmy już, jak z nowymi przepisami radzą sobie sklepy internetowe. Wiele z nich wciąż popełnia błąd stosowania jednej przekreślonej ceny obok tej aktualnej. Tymczasem klienci sklepów Biedronki mogą zobaczyć aż trzy różne ceny, z czego przekreślone są dwie. Najpopularniejsza sieć dyskontów w Polsce podaje bowiem, jak sama zadeklarowała, cenę regularną, cenę promocyjną i cenę referencyjną.
Przepisy usuwające skutki powodzi nie mogą budzić wątpliwości interpretacyjnych, bo będą nieskuteczne. Tego lata odnotowano ponad 4300 pożarów lasów, o ponad 300 więcej niż w tym samym okresie rok wcześniej – wynika z danych Państwowej Straży Pożarnej. Eksperci podkreślają, że przyczyną jest pogłębiający się kryzys klimatyczny.
Był to jej autorski pomysł na wprowadzenie nowego prawa — implementację Omnibusa w Polsce — informują wiadomoscihandlowe.pl. Po 223 kontrolach sklepów, inspektorzy nie znaleźli ani jednej alkotubki. Za falą powszechnego oburzenia idą zapowiedzi zmiany przepisów, bo dziś, oprócz etyki, trudno zarzucać łamanie przepisów. Wytyczne na temat tego, jak powinno wyglądać prawidłowe oznaczenie tychże cen, zostały przedstawione przez prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów Tomasza Chróstnego dopiero kilka miesięcy po wejściu przepisów w życie. Niektóre marki zdecydowały się na oznaczenia, które później okazały się nie do końca zbieżne z wytycznymi UOKiK-u. — Wprowadzona zmiana stanowi realizację wytycznych UOKiK.
Izrael, który od 1 października prowadzi operację lądową w Libanie, w nocy z 30 września na 1 października bombardował stolicę Syrii, Damaszek, dzień później uderzał na cele w Strefie Gazy zabijając co najmniej 60 osób. Zgromadzenie Parlamentarne Rady Europy w Strasburgu uchyliło immunitet członka tego organu, jaki przysługiwał Marcinowi Romanowskiemu. Za głosowało 85 członków ZPRE, przeciw 23, trzech wstrzymało się Futures w indeksie S&P 500 Spójrz w dół od głosu. Rząd przyspiesza prace nad zakazem sprzedaży mentolowego tytoniu do podgrzewania.
UOKiK nie podobał się sposób prezentowania cen w sklepach Biedronki. Dyrektywa Omnibus zaczęła obowiązywać w Polsce Euro: EUR/USD (EUR=X) Major Support At 1.16 na początku 2023 r. Jej celem jest ochrona konsumentów przed stosowaniem nieetycznych technik sprzedaży takich jak fałszywe promocje czy sztuczne zawyżanie cen. Na początku stycznia Biedronka przekazała, że wprowadziła dyrektywę Omnibus. Z oficjalnego komunikatu wynika, że klienci znajdą na etykietach trzy ceny.
Nie sposób byłoby się także doszukiwać jakichś błędów formalnych w sposobie prezentacji ceny przez sieć. Cena referencyjna w Biedronce została podana w taki sposób, że kupujący ma możliwość zapoznania się z nią. Pod warunkiem, że ma dostatecznie dobry wzrok, bo sama informacja chyba nie należy do najbardziej czytelnych. — Szacujemy, że pełne przełożenie na ceny podniesienia stawki VAT na żywność do 5 proc.